Bulgaristan Üniversite Taban Puanları

taban puanlari bulgaristan universiteleri

Bulgaristan üniversiteleri denildiği zaman ülkemizde akıllara gelen konulardan ilki taban puanı konusudur. Öğrenciler lise eğitimini tamamladıktan sonra sınavdan sınava koşarak, en azından üniversitelerin taban puanlarını tutturabilmek için mücadele etmektedir. Taban puan, sınav kitapçıklarında yer verilen, bir önceki sınavda bölüme yerleşen öğrencilerden en düşük puanı alanın belirlediği puandır. Taban puan ülkemizde öğrenciler için oldukça önemli bir konudur.

Bulgaristan üniversitelerinde ise taban puan diye bir olay söz konusu değildir. Yani bir kişinin liseyi bitirmiş olması, onun üniversite alması için yeterlidir. Sınavdan sınava koşturmak ve taban puan için çabalamak Bulgaristan üniversitelerinde yoktur. Bunun yanı sıra liseden mezun olma puanınız ya da mezun olduğunuz alanın da önemi yoktur. Öğrenciler diledikleri bölüme gitme hakkına sahiptirler. Bu hizmeti ekonomik koşullarda sunan Bulgaristan üniversiteleri bu nedenle oldukça gözde bir konumdadır. Öğrenciler puan ya da alan sorununa takılmadan hayallerindeki mesleğe ilk adımı atma hakkına sahip olmaktadırlar.

Bulgaristan üniversiteleri, ülke Avrupa Birliği’ne üye olunca gelişimlerine hız vermişlerdir. Ülke içerisinde başta Sofya olmak üzere Plovdiv, Varna ve diğer kentlere yayılmış olan üniversiteler eğitim kalitesi bakımından ön plana çıkmaktadırlar. Her yıl ülkemizden binlerce öğrencinin tercihi olan Bulgaristan üniversiteleri dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin tercihi olmuştur. Üniversitelerin uzman akademik kadroları, fiziki şartların yeterliliği, konaklama imkanlarının fazlalığı, ekonomik oluşu, sosyal ve sportif faaliyetlerin fazla olması bu üniversiteleri cazip bir hale getirmiştir.

Bulgaristan’da eğitim alan kişilerin gerek sosyal medyada gerekse de forumlarda ki yorumları oldukça olumludur. Öğrenciler, aldıkları eğitimin kalitesinden ve maddi olarak uygun şartlardan sürekli bahsetmektedir. Hayallerindeki mesleğe kavuşmak için Bulgaristan üniversitelerini seçenler bu kararlarının ne kadar olumlu sonuç verdiğini diğer öğrenciler ile paylaşmaktadırlar. Türk öğrencilerin çok sayıda olması yabancılık çekmeme konusunda da büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Bulgaristan üniversiteleri hakkında en doğru bilgileri hızlı bir şekilde öğrenmek için Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yanınızdadır. Uzman kadrosu, onlarca ofisi ile kurulduğu günden itibaren dürüstlük prensibiyle hareket eden Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı,, yurtdışında eğitim konusunda hizmetinizdedir.