Sofya Üniversitesi

universitesi sofya

Sofya Üniversitesi

Sofya Üniversitesi, 1888 yılında kurulmuş, ülkenin en köklü ve en önemli üniversitesidir. Bilinen diğer ismi Sofya Sv. Kliment Ohridski Üniversitesi’dir. Bulgaristan’da birçok ünlü ismin yetiştiği üniversite olarak bilinen Sofya Üniversitesi, 16 fakülte ile hizmet vermektedir. Birçok dilde eğitim veren Sofya Üniversitesi, ülkenin yurt dışında en fazla tanınan üniversitesi olma özelliğini de taşımaktadır.

Sofya Üniversitesi Fakülteleri

Tıp Fakültesi, Tarih Fakültesi, Klasik ve Yeni Filolojiler Fakültesi, Slav Filolojisi Fakültesi, Felsefe Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Pedagoji Fakültesi, Okul Öncesi Pedagoji Fakültesi, Basın ve Kitlesel Haberleşme Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İktisat Fakültesi, Matematik ve Enformasyon Danışma Fakültesi, Kimya Fakültesi, Fizik Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, Jeoloji ve Coğrafya Fakültesi.

Sofya Üniversitesi’nde Eğitim

Sofya Üniversitesi, ülkenin en köklü ve en tanınmış üniversitesi olarak kaliteli eğitim hizmeti sunmaktadır. Bulgaristan dışında da oldukça tanınan üniversite 83 dalda eğitim vermektedir. Bulgaristan’da tanınan birçok kişinin yetiştiği üniversite, öğretim üyelerinin çalışmaları bakımından da ülkede ilk sırada yer almaktadır. Sofya Üniversitesi, akademik çalışmalarda öncü bir üniversitedir.

Sofya Üniversitesi, sosyal anlamda da gelişmiş imkanlara sahiptir. Öğrencilerin konaklaması için okula binasına oldukça yakın yurtlar inşa edilmiştir. Yurt odaları genellikle iki kişiliktir ve odalarda banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Ayrıca yurt binasında kafeterya ve çamaşırhane de bulunmaktadır. Yer bakımından da oldukça iyi bir konumda olan yurtlarda öğrencilerin her türlü ihtiyacı karşılanmaktadır.

Sofya Üniversitesi’ne kayıt yaptırmak için sınav puanı, lisedeki not ortalaması ya da lisede okuduğunuz alanın bir önemi yoktur. Lise mezunu olan herkes diledikleri bölümü seçebilmektedirler. Bunun için gerekli başvuruları yaparak, izinleri almanız yeterlidir. Üstelik tüm bu olanakları ülkemize ve diğer ülkelere göre oldukça uygun fiyatlar ile sunan Sofya Üniversitesi ile hayalleriniz gerçeğe dönüşecek.

Sofya Üniversitesi’nde eğitim görme konusunda her türlü sorunuzda Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sizlere hizmet vermektedir. Kayıt için gerekli belgelerden vize işlemlerine kadar aklınıza takılan her soruda sizlere yardımcı olmaktayız. Dürüst ve hızlı hizmeti ilke edinen Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, uzman kadrosu ve onlarca ofisi ile her an sizlere kaliteli hizmet sunmaktadır.