Bulgaristan Eğitim Nasıl?

nasil bulgaristan universiteleri

 

Bulgaristan, Balkanlar’da yer alan ve hızla gelişen bir ülkedir. Yaklaşık 7,5 milyon nüfusa sahip olan ülkenin başkenti Sofya’dır. Tarihsel anlamda da önemli bir ülke olan Bulgaristan, eğitim konusunda sürekli gelişmekte olan bir ülkedir. Ülke özellikle Avrupa Birliği’ne üye olduktan sonra eğitime yapılan yatırımlar da artmıştır. Yabancı öğrencilerin de sürekli ilgisinde olan Bulgaristan’da çoğu Sofya ve Plovdiv’de olmak üzere 30’un üzerinde üniversite vardır.

Bulgaristan Eğitim

Bulgaristan’da yer alan üniversiteler, çağdaş bir şekilde eğitim görme imkanı sunmaktadır. Ülkenin en büyük üniversitesi, 1945 yılında kurulmuş olan Sofya Teknik Üniversitesi’dir. Sadece ülkenin değil Avrupa’nın en önemli teknik üniversitelerinden biri olan Sofya teknik Üniversitesi, kaliteli eğitimi ile dikkat çekmektedir. Sadece Sofya Teknik Üniversitesi değil ülkeye yayılmış olan tüm üniversiteler oldukça kaliteli eğitim yapmaktadır.

Bulgaristan üniversitelerini ülkemizde ya da diğer ülkelerde cazip kılan en önemli faktörlerden biri, lise mezunu olan herkesin istediği üniversiteyi ve bölümü okuyabilecek olmasıdır. Avrupa’nın diğer ülkelerindeki üniversitelere ve ülkemizdeki üniversitelere oranla çok daha cazip fiyatlar ile kaliteli eğitim fırsatından faydalanabileceksiniz. Yani Bulgaristan’da üniversite tercih ederken liseden mezun olduğunuz bölüm, sınavdan aldığınız taban puan gibi faktörler önemli değildir. Önemli olan okumak istediğiniz bölüme karar verip okullara kesin kayıt yaptırmaktır.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi konusunda en önemli artılardan biri de yurt konusudur. Her okula yakın mesafede bulunan yurtlar ile öğrenciler konaklama sıkıntısı yaşamamaktadır. Oldukça uygun fiyatlara ferah ve lüks öğrenci yurtlarında konaklama imkanına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra Bulgaristan üniversiteleri genel olarak sosyal ve sportif faaliyetler konusunda zengindir. Çeşitli geziler, kültürel etkinlikler ve sportif turnuvalar ile öğrenciler vakitlerini en iyi şekilde değerlendirebilmektedir.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi konusuyla ilgili Anadolu Yurtdışı Eğitim, uzman kadrosu ile sizlere en doğru bilgiyi aktaracak ve üniversite seçiminizin her aşamasında yanınızda olacaktır. Bulgaristan üniversiteleri konusunda bilgileri yanlış şekilde aktaran sayfalar yerine Türkiye genelinde bulunan onlarca Anadolu Yurtdışı Eğitim danışmanlığı ofislerinden en doğru bilgileri alabileceksiniz. Böylece eğitim hayatınızla ilgili en doğru kararı verebileceksiniz.