Bulgaristan Eğitim Hangi Şehirlerde?

hangi sehirde bulgaristan universiteleri

Bulgaristan üniversiteleri konusunda hızla gelişen ülkelerden biridir. Yurtdışındaki öğrencilerin yoğun bir şekilde rağbet gösterdiği Bulgaristan üniversiteleri ülkenin dört bir yanına dağılmış vaziyettedir. Her yıl binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitelerin şehirlere dağılımı şu şekildedir:

Sofya

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya nüfusun en yoğun olduğu kenttir. Nüfus 1 milyonun üzerindedir ve ülkenin adeta can damarı konumundadır. Kentte bulunan üniversiteler şunlardır:

Sofya Teknik Üniversitesi, Sofya Yüksek İnşaat Mimarlık ve Jeodezi Üniversitesi, Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi, Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi, Sofya Maden ve Jeoloji Üniversitesi, Sofya Ormancılık Teknik Üniversitesi, Sofya Yeni Bulgaristan Üniversitesi, Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalurji Üniversitesi, Sofya Sanat Akademisi, Sofya Spor Akademisi , Sofya Tıp Üniversitesi.

Plovdiv

Plovdiv, Bulgaristan’ın Sofya’dan sonra en büyük ikinci kentidir. Köklü bir tarihe sahip olan kentin diğer ismi ise Filibe’dir. Plovdiv’de bulunan üniversiteler şunlardır:

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi, Paissi Hilendarski Üniversitesi, Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi, Plovdiv Tıp Koleji, Plovdiv Tıp Üniversitesi, Plovdiv Ekonomi ve Yönetim Koleji, Plovdiv Avrupa Koleji, Plovdiv Müzik ve Dans Akademisi, Plovdiv Teknik Üniversitesi.

Varna

Bulgaristan’ın en büyük limanı bulunan Varna, tarihsel dokuya sahip olan önemli bir kenttir. Varna’da yer alan üniversiteler şunlardır:

Varna Ekonomi Üniversitesi, Varna Deniz Harp akademisi, Varna Free Üniversitesi, Varna Tıp Üniversitesi, Varna Teknik Üniversitesi.

Diğer Kentlerdeki Üniversiteler

Pleven Tıp Fakültesi, Burgaz Free Üniversitesi, Burgaz Asen Zlatarov Üniversitesi, Stara Zagora Trakya Üniversitesi, Gabrovo Teknik Üniversitesi, Ruse Angel Kanchev Üniversitesi, Şumen Üniversitesi, Avrupa Politeknik Üniversitesi.

Bulgaristan’da eğitim konusunda doğru bilgileri, güncel bilgileri Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde edinebilirsiniz. Sizlere en dürüst ve hızlı hizmeti vermeyi ilke edinmiş olan Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile başta üniversiteler hakkında olmak üzere, konaklama, vize işlemleri, yolculuk, gerekli belgeler konusunda hizmet alabileceksiniz. Uzman çalışanları ile ülkemizde onlarca ofisi bulunan Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, yurtdışı eğitimi konusunda tek tercihiniz olmalıdır. Yurtdışında eğitim alma konusu artık hayallerinizde kalmayacak.