Bulgaristan Eğitim Forum

forum bulgaristan universiteleri

 

Bulgaristan, 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan ve gelişmekte olan bir Balkan ülkesidir. Ülke, Avrupa Birliği’ne üye oldukta sonra başta eğitim olmak üzere birçok alanda gelişim sağlanmıştır. Bulgaristan’da son dönemlerde dil kursları ve üniversitelerde ki yükseliş göze çarpmaktadır. Her geçen yıl eğitim seviyesini daha yukarı çeken ülke, yabancı öğrencilerin de ilgi duyduğu ülkelerden biridir.

Bulgaristan’da ki Üniversiteler

Bulgaristan’da üniversiteler daha çok Sofya ve Plovdiv kentlerine yayılmıştır. Ülkenin birçok yerinde üniversite mevcuttur. Sofya Teknik Üniversitesi, Sofya Yeni Bulgaristan Üniversitesi, Plovdiv Tıp Üniversitesi, Varna Üniversitesi, Sofya Tıp Üniversitesi ülkenin başta gelen üniversiteleridir. Bu üniversitelerde binlerce yabancı öğrenci eğitim görmekte ve yabancı öğrencilerin sayısı her geçen yıl artış göstermektedir.

Bulgaristan’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Bulgaristan’da üniversite eğitimi görmek ülkemizde her yıl binlerce öğrencinin hayallerini süslemektedir. Bulgaristan’da üniversite eğitimi görmek öncelikle dil konusunda artılar katacaktır. Yani okuduğunuz bölüm ile ilgili Bulgarca ya da İngilizce eğitimi almak öğrencilere önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Bulgaristan’da üniversitelerin eğitim kalitesinin oldukça iyi düzeyde olması da tercih konusunda önemli bir etkendir.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi görmek için herhangi bir taban puan ya da okul puanı gibi şartlara ihtiyacınız yoktur. Lise mezunu olan bir öğrenci, hangi alan mezunu olursa olsun, dilediği üniversitenin istediği bir bölümünde okuyabilmektedir. Böylece bir öğrenci sırf bölümü farklı diye istemediği bölümde okumak zorunda kalmamaktadır.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi için belirlenen fiyatlar ülkemiz ve diğer ülkelere göre oldukça uygundur. Yani kaliteli eğitimi oldukça uygun fiyatlar ile alabileceksiniz. Üniversitelerin uzman kadrolarının genişliği de bir diğer önemli artıdır.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi almaya karar veren öğrenciler birçok forum sayfasında bilgi toplamaktadır. Bu forumlarda Bulgaristan üniversiteleri ile ilgili son derece olumlu yorumlar mevcuttur. Bulgaristan üniversiteleri forum sitelerindeki makalelerde de olumlu yazılar mevcuttur. Bulgaristan’da eğitime karar veren öğrenciler Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla en doğru bilgiyi alabileceklerdir. Ülkemizde bulunan onlarca Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerinde, uzman kadrolar, öğrencilere doğru bir şekilde rehberlik etmektedirler.