Bulgaristan Eğitim Denklik Var mı?

taban puanlari bulgaristan universiteleri

 

Bulgaristan, yaklaşık 7,5 milyon nüfusa sahip olan Balkan ülkesidir. Gittikçe gelişen ülke 2007 yılında Avrupa birliği üyesi olmuştur. Bu üyelik ile birlikte ülkedeki özellikle eğitim seviyesi yükselmiştir. Çağdaş bir eğitim sistemi bulunan ülkede 32 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin önemli bir bölümü Sofya, Plovdiv ve Varna kentlerinde yoğunlaşmıştır. Tarihsel anlamda köklü bir ülke olan Bulgaristan, eğitim konusunda yabancı ülkelerdeki öğrencilerin ilgi odağı olmuştur.

Bulgaristan üniversiteleri ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan biri de Bulgaristan üniversiteleri denklik var mı, sorusudur. Bu sorunun cevabı için 444 89 65 numaralı telefonu arayarak Yükseköğretim Kurulu yani YÖK’ten gerekli bilgileri alabileceksiniz. En güncel ve en doğru üniversite denklik bilgisi için mutlaka bu numarayı arayınız ve bilgi edininiz. Aksi takdirde, kulaktan dolma bilgiler ile hareket ettiğinizde, sonuçları olumsuz olacaktır.

Bulgaristan üniversiteleri için bilinmesi gereken en önemli nokta, eğitimin son derece kaliteli olduğu ve eğitim ücretlerinin ülkemize ya da diğer ülkelere göre oldukça uygun olduğudur. Bu nedenle Bulgaristan üniversiteleri dikkat çekmektedir. Çeşitli eğitim sitelerinde ve forumlarda, Bulgaristan üniversitesinde okuyan öğrencilerin olumlu yorumlarına sıklıkla rastlamaktayız. Hem ülkemizden birçok öğrencinin bulunması yabancılık çekmenizi önleyecek hem de bütçenizi fazla zorlamadan eğitim hayatınıza devam edebileceksiniz.

Bulgaristan üniversitelerinde okumak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Yani üniversitelere kayıt yaptırmak için herhangi bir sınavda taban puanı almanıza ya da okul puanınızın yüksek olmasına gerek yoktur. Tek yapmanız gereken üniversiteye kesin kayıt yaptırma hakkı kazanmış olmanızdır. Yasal prosedür sonucunda Bulgaristan’da okuma hakkı kazanan kişiler rahatlıkla kayıtlarını yaptırabilmektedir.

Bulgaristan üniversiteleri hakkında en doğru ve en güncel bilgileri edinmeniz son derece önemlidir. Sonuçta farklı bir ülkede eğitim hayatınıza devam edeceksiniz, yani her bilgi hayati derecede öneme sahiptir. Bu noktada uzman kadrosu ve onlarca ofis ile sizlere destek veren Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı devreye girmektedir. Kurulduğu günden beri kaliteli hizmetiyle, yurtdışı eğitimi konusunda öncü olan Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile yurt dışındaki üniversiteler hakkında en güncel ve ev doğru bilgileri edinebileceksiniz.