Bulgaristan’da Üniversite

universite bulgaristanda

 

Bulgaristan, gelişmekte olan bir ülkedir. Ülkede son zamanlarda özellikle Avrupa Birliği üyeliğinden sonra eğitim konusunda büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Bulgaristan’da son dönemlerde üniversitelerin yükselişi göze çarpmaktadır. Her geçen yıl eğitim seviyesini daha yukarı çeken ülke, yabancı öğrencilerin de ilgi duyduğu ve bu ilginin her yıl arttığı bir ülkedir.

Bulgaristan’da üniversite eğitimi konusunda en önemli artılardan biri ülkemize ve diğer ülkelere göre eğitim ücretlerinin oldukça düşük olmasıdır. Kaliteli ve uygulamalı eğitimi uygun fiyatla alabilme imkanına sahip olacaksınız. Üstelik ülkemizdeki gibi herhangi bir sınav puanı ya da liseden mezun olunan alanın önemi yoktur. Yani liseden mezun olduğunuz alandan bağımsız olarak hayallerinizde ki bölümü tercih edebileceksiniz. Böylece meslek seçerken göz önünde bulundurduğunuz tek kriter kişisel seçiminiz olacaktır.

Bulgaristan’da bulunan üniversiteler, akademik kadro bakımından profesör ve doçent sayısının fazlalığı dikkat çekmektedir. Böylece öğrenciler bilgiyi en doğru, alanında uzman akademisyenlerden almaktadır. Bu da eğitimin seviyesini yukarı çekmektedir. Bulgaristan’da öğrencilere sunulan sosyal olanaklar da oldukça geniştir. Bulgaristan’da bulunan üniversiteler birçok spor dalından turnuvalar düzenlemektedirler. Bu da öğrencilerin aktif olarak spor yapmasına ve sosyalleşmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca kültürel etkinlikler, çeşitli geziler, binlerce kitaba anında erişim sağlanan teknolojik kütüphaneler, kafeteryalar, dinlenme alanları, spor sahaları ve daha birçok olanakla öğrencilerin boş zamanlarını faydalı bir şekilde geçirmeleri planlanmaktadır. Durum böyle olunca da öğrencilerin derslere katılımı üst düzeyde olmaktadır. Yine bu üniversitelerde eğitimin yabancı dilde olması nedeniyle mezun olduğunuzda yabancı dil seviyeniz de oldukça yüksek olacaktır. Bu da kariyeriniz açısından oldukça önemli bir artı olacaktır.

Bulgaristan’da üniversite konusunda birçok sayfada yanlış bilgiler verilmekte ve bu ülkeye giden öğrenciler mağdur edilmektedir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için, kurulduğu günden beri dürüstlüğü ilke edinen Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, uzman kadrosuyla hizmetinizdedir. Birçok yerde bulunan ofisleri ve sektörde ki gelişmeleri yakından takip eden ekibi sayesinde başta üniversitelere kayıt yaptırmak olmak üzere aklınıza takılacak vize, ulaşım, konaklama gibi tüm sorularınızda Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı en doğru rehberiniz olacaktır.