Bulgaristan’da Eğitim

egitim bulgaristanda

 

Bulgaristan, Balkan Yarımadası’nda yer alan, 2007 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuş bir ülkedir. Bulgaristan’da eğitim konusunda son yıllarda, dikkat çekici gelişmeler yaşanmaktadır. Eğitim kalitesi her geçen dönem yükselen Bulgaristan’da çoğu Sofya ve Plovidiv’de olmak üzere birçok üniversite mevcuttur. Bu üniversitelerin çoğu alanlarında bilinen üniversitelerdir.

Bulgaristan’da eğitim konusunda bilinmesi gereken önemli etkenlerden biri, üniversite hayatını bu ülkede sürdürmek isteyenlerin YGS ya da LYS gibi sınavlardan alacakları puanlara gereklilik olmamasıdır. Sınavlarda alınacak puanların yanı sıra lisedeki not ortalaması ya da liseden mezun olunan alanın da bir önemi yoktur. Bu da özellikle ülkemizde istedikleri bölümleri puan düşüklüğü ya da alan farklılığı nedeniyle seçemeyen öğrenciler için büyük bir fırsat olmaktadır. Bulgaristan’da üniversite eğitimi almak için yapmanız gereken tek şey, okumak istediğiniz üniversite ve bölüme karar vermektir.

Bulgaristan’da eğitim konusunda bilinmesi gereken önemli noktalardan biri de birçok üniversitede İngilizce eğitimin olmasıdır. İngilizce eğitim imkanı bulunan bölümleri tercih eden öğrenciler hem hayallerindeki mesleğe kavuşacak hem de yabancı dil konusunda büyük bir gelişme kaydedeceklerdir. Kişisel gelişim açısından bu konu oldukça önemlidir. Ayrıca Bulgaristan’da bulunan üniversitelerde yer alan akademisyenlerin büyük bir kısmının profesör ve doçent olması da bu ülkeyi eğitim bakımından cazip bir hale getirmektedir.

Bulgaristan ile ulaşım açısından çeşitli alternatifler mevcuttur. Kara yolu ya da uçak gibi seçenekler ile Bulgaristan’a rahat bir şekilde yolculuk edebileceksiniz. Vize işlemleri de genellikle kısa sürede çözülmektedir. Ayrıca üniversitelere yürüyüş mesafesinde bulunan yurtlar sayesinde öğrenciler konaklama ve daha birçok ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Üstelik tüm bu avantajlardan faydalanmak da ülkemiz ve diğer birçok ülkeye göre oldukça cazip ekonomik şartlar içermektedir. Bulgaristan’da üniversite eğitimi almak diğer ülkelere göre daha ucuz ve avantajlıdır.

Bulgaristan’da eğitim konusuyla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorununuzda Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, alanında uzman kadrosu ve birçok yerde bulunan ofisleri ile daima hizmetinizdedir. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, kurulduğu günden bu yana dürüst, hızlı ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir. Yurtdışında eğitim konusunda rehber arıyorsanız tercihiniz Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olmalıdır.